Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
Sırtında Davul Çalınan Devenin Korkutulması
Sırtında Davul Çalınan Devenin Korkutulması
27/08/2007
   Çocuğun biri tarlalarda bekçilik ediyordu. Bu arada kuşlar gelip de tarladaki bitkilerden yemesinler diye def çalıyordu. Böylece o def sesinden ürken kuşlar kaçışıyorlardı. Tarla sahibi de ekinlerini kuşlardan korumuş oluyordu.

   Bir gün Gazneli Sultan Mahmut askerleriyle birlikte yine bir savaş için yola koyulmuştu. Ordusu da güçlü-kuvvetli kişilerden oluşmuş, iyi huylu askerlerdi. Ordunun en önünde ordunun büyük davulunu taşıyan kuvvetli bir deve gidiyordu. Gece gündüz demeden düşman kovalarken veya harpten dönüşte o devenin sırtında davul çalınırdı.

   Hayatı boyunca güzel işler yapmış ve başarılı olmuş Sultan Mahmut ve askerleri, çocuğun bekçilik ettiği tarla civarında konakladılar.

   Üzerinde davul çalınan öndeki deve, çocuğun beklediği tarlaya giriverdi. Çocuk, deveyi uzaklaştırmak için def çalmaya başladı. Çocuğun deveyi def ile uzaklaştırmak istediğini gören bir adam, çocuğa:

   - "A yavrucuğum! Senin bu çaldıkların boşunadır. Çünkü devenin üzerinde büyük davul çalmaktadır. Deve onun gümbürtüsüne alışmıştır. Senin çaldığın def, ona ne tesir yapabilir ki? Zira o deve, orduyu hareket ettiren padişahın kösünü/büyük davulunu taşımaktadır."

   ÖĞÜTLER:

   * Herkese anlayacağı türden konuşun.

   * Düşmanın silahıyla silahlanın.

   * Alışmış kudurmuştan beterdir.
 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
Allah'ın, onların sırlarını da, fısıltılarını da bilip durduğunu ve Allah'ın bütün bilinmeyenleri bildiğini hâlâ öğrenemediler mi?

( Tevbe - 78)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı

göstermeyen bizden değildir.

Tirmizi birr 15; ebu davud, edeb 66


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com