Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
Kara Borsa
Kara Borsa
28/08/2007

    İmam Sadık (a.s) ailesinin masrafları artmıştı. İmam, çalışmak ve ticaret yapmak yoluyla, evin masraflarına, cevap vereceğini düşünüyordu. Bin dinar sermaye hazırladı ve Musadif isimli oğluna, “şu bin dinarı al, Mısır’a ticaret ve yolculuk yapmak için, hazırlan” dedi.

    Musadif o parayla, Mısır’da tutulan mallar nevinden, bir miktar satın aldı ve aynı cins malları taşıyan tüccarlardan kurulu bir kervanla, Mısır’a doğru hareket etti.

    Mısır’a yaklaştıkları zaman Mısır’dan çıkmış başka bir tüccar kafilesiyle karşılaştılar. Vaziyeti birbirlerinden sordular. Konuşmalar arasında, “son zamanlarda Musadif ve arkadaşlarının taşıdıkları mal, iyi pazar bulmuş ve az bulunan mallardan olmuştur.”denildi. Mal sahipleri iyi talihlerinden çok memnun oldular. Tesadüfen o mallar, halkın ihtiyaç duyduğu şeylerdendi. Halk çaresizdi ve oradaki malları her ne kıymete oka olmaya mecburdu. Mal sahipleri bu haberi işitince sevindiler ve yüzde yüz kardan aşağı, mal satmamak için birbirleriyle anlaştılar.

    Gittiler ve Mısır’a girdiler. İstedikleri şey, öğrendikleri gibiydi. Birbirleriyle yaptıkları anlaşmaya göre karaborsa vücuda getirdiler ve malları kıymetlerinin iki mislinden aşağı satmadılar.

    Musadif, net bin dinar karla Medine’ye döndü. Memnun bir şekilde İmam Sadık (a.s)’ın huzuruna gitti ve her birinde bin dinar bulunan iki keseyi İmamdın önüne bıraktı. İmam “bunlar nedir?” dedi. “Bu iki keseden, birisi bana verdiğiniz sermayedir, diğeri sermayeye eşit, elde edilen net kazançtır”.

    İmam, kar fazladır, söyle bakayım bu kadar fazla karı nasıl kazanabildiniz?

    - İş şöyle oldu: Mısır yakınında, ticaret mallarımız orada az olduğunu öğrendik. Yüzde yüz net kardan aşağı satmayacağımıza dair birbirimizle anlaştık.

    - Sübhanallah!... Böyle yaptınız demek. Müslüman halk arasında karaborsa yapmak için sözleştiniz. Net kar asıl sermayeye eşit olmadan satmayınız diye anlaştınız. Hayır, böyle kazanç ve ticareti asla istemem.

    İmam,sonra, iki keseden birini alarak “bu benim sermayem dedi, diğerine dokunmadı ve “benim onunla işim yok” buyurdu.

    O zaman “Ey Musadif, kılıç savurmak, helal kazançtan kolaydır” dedi.[1][1]- Ya Musadif Mücadelet üs-Süyuf Ehvenu min Taleb il-Helal, Bihar ül-Envar, c. 11 Kompani basımı, s. 121. 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
Sonra biz, peygamberlerimizi ve iman edenleri kurtarırız. İşte biz böyleyiz. Müminleri kurtarmak üzerimize düşen bir görevdir.

( Yunus - 103)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Nerede ve nasıl olursan ol, Allah’dan kork.
Kötülük işlersen, hemen arkasından iyilik yap ki, o kötülüğü silip süpürsün.
İnsanlarla güzel geçin!

Tirmizî, Birr 55 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com