Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
Takdim
Takdim
28/08/2007

    "Hikaye",lügatte, bir olayın nasıl olduğunu anlatmak ve nakletmek manasına gelmektedir.

    Olmuş hadiselerin anlatımına "hikaye" dendiği gibi olmamış fakat, olması muhtemel hadiselerin anlatımına da "hikaye" denir.

    Bazen romanlara da hikaye tabir edilmektedir. Cenab-ı Hak, Kur!an-ı Kerim'de hikayeyi "kıssa" tabiri ile ifade etmiştir. Kur'an-ı Kerim'in yaklaşık 26 yerinde "kıssa" kökünden türemiş kelimelerle, "hikaye"den bahsetmektedir ki, bu hikayelerin hepsi de kesin olarak vuku bulmuş hadiselerdir.

    Mevlamız kitabında, Yusuf Aleyhisselam ile Züleyha validemizin hadisesini "Ehsenül kasas" Hikayelerin En Güzeli diye tavsif etmiş ve öylece anlatmıştır. Bununla birlikte Musa Aleyhisselam ile Hızır Aleyhisselam hikayesi, Eshab-ı Keyf hikayesi, İbrahim Aleyhisselam'ın oğlu İsmail Aleyhisselamı kurban etme hikayeleri okunulmasına doyum olmayan gerçek vak'alardır.

    Dini Hikayeler, tamamen eğitici ve ibret verici menkıbe ve kıssalardan hazırlanmış sürükleyici ve akıcı bir tarzda hazırlanmış hikayelerdeb oluşmaktadır. Her hikaye başlı başına bir veya bir kaç ders ve ibret ihtiva etmektedir. Hikayeler içinde uydurma ve hayal mahsulü hikayelere elimizden geldiğince yer vermemeye çalıştık.

    Dini Hikayeler okumanın neticesinde insana bir rahatlık ve huzur gelmekte ve insanın içinde bulunduğu müşkillerini halletmkte yardımcı olduğu tecrübelerle sabittir.

    Bu sebeple, müslüman kardeşlerimize faideli olacağını düşünüyoruz. Hatave kusurlarımızın kendimizden, bütün güzelliklerin de Cenab-ı Hak'tan olduğuna inanıyoruz. Kusurlarımızın affını diliyoruz. 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
Günahın açığını da, gizlisini de bırakın! Günah kazananlar, yaptıklarının cezasını çekecekler.

( Enam - 120)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Mü’minin durumu gıbta ve hayranlığa değer. Çünkü her hâli kendisi için bir hayır sebebidir. Böylesi bir özellik sadece mü’minde vardır: Sevinecek olsa, şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir belâ gelecek olsa, sabreder; bu da onun için hayır olur.

Müslim, Zühd 64


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com