Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
ALLAH'ın Evi...
ALLAH'ın Evi...
28/08/2007

    Osmanlı Sultanlarından Yıldırım Beyazıd, Osmanlı imparatorluğunun merkezi olan Bursa'da bir cami yaptırmıştı. Caminin inşaatı tamamlandıktan sonra o zamanın mânevi büyüklerinden Emir Sultan Hazretlerini de yanına alarak camiyi gezdi. Caminin yapılışını kendisi beğenen Yıldırım, yanında bulunan Emir Sultan Hazretlerine:

    — Nasıl cami güzel olmuş mu, beğendin mi? diye sordu. Bazı rivayetlere göre içki içtiği bildirilen Yıldırım'a Emir Sultan Hazretleri:

    — Sultanım, cami çok güzel olmuş. Lâkin bir eksikliği var.. O da bir köşesine bir meyhane yaptırmayı unutmuşsunuz, dedi. Padişah Yıldırım, bu sözlere sinirlenmişti. Hiddetle.:

    — Ne demek! Hiç Allah'ın evinde meyhane olur mu? diye gürledi.

    Çünkü Yıldırım Beyazıd, kendisinin içki içtiğini kimsenin bilmediğini sanıyordu... Mânevi Sultanların her şeyden haberdar olacağını hiç düşünmemişti.

    Emir Sultan Hazretleri:

    — Allah'ın asıl evi, insanın kalbidir. Sen kendi yaptığın bir yapıya içkiyi koymak istemiyorsun da nasıl Allah'ın (C.C.) yapısı olan kalbe o haram şeyi koyabiliyorsun? buyurunca Yıldırım Han hatasını anlayarak bir daha içki sofrası hazırlatmadı, içki de içmedi.

    Yıldırım Beyazıd'ın yaptırdığı cami Bursa'daki Ulu Camidir.

    NOT: Bazı tarihçiler bu kıssa ile, Sultan Yıldırım Han'ın içki içtiğine kaail olmuşlardır. Halbuki Emir Sultan Hazretlerinin sözünde içki ithamının Yıldırım Han'a olduğunda sarahat yoktur. Böyle bir mana çıkarmak sui zandır. Bizim kanaatimize göre, o günlerde Osmanlı sarayına sızan bazı kötü niyetli İran menşeli kişilerin sarayda içki ve sefahat alemi düzenlediklerini ve bunlardan Sultan olarak haberi olmadığıiçin Yıldırım'abir ikaz ve haber verme vardır. Hoca Sadettin Efendinin Meşhur Tacütteravih kitabında bu manada belge mevcuttur. Dileyen bakabilir. (A.D.) 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
ALLAH'IM! Senden sıhhat, afiyet, güzel ahlak, kadere rıza istiyorum.

( Hadis-i Şerif - 0)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Nerede ve nasıl olursan ol, Allah’dan kork.

Kötülük işlersen, hemen arkasından iyilik yap ki, o kötülüğü silip süpürsün.

İnsanlarla güzel geçin!

 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com