Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
Önsöz
Önsöz
28/08/2007
    
    Ünlü tarihçilerimizden Prof. Dr. Osman Turan'ın, "Milletlerin geleceği için tarih yazmak yapmak kadar önemlidir" sözü tam anlamıyla gerçeği yansıtıyor. Çünkü, yapılan bir iş kayda geçirilmemişse mutlaka unutulacak ve amacından saptırılarak değişik yorumlamalara sebep olabilecektir. Ama, yazılan tarihin mutlaka okunması ve ibret alınması gerektiğini unutmamak kaydıyla!

    Bu arada, "Türklerin tarih yapmaktan yazmaya vakit bulamadıkları" görüşü de yaygındır. Özellikle eski dönem Türk Tarihi hakkında daha çok yabancı kaynaklardan bilgi alınabilmesi de bunu doğrulamaktadır. Ancak konumuz o değil. Biz bir tarih de yazmıyoruz. Yalnızca; yazılmış ve yazılmakla kalmayıp destanlanmış olan şanlı tarihimizin sayfaları arasında dolaşmak, dolaşırken de sizlere arkadaşlık etmek istiyoruz.

    Her zaman ve her yerde "Çocuklar bizim geleceğimiz" demekten geri kalmıyoruz. Ama ne yazık ki, geleceğin ancak ve ancak bir temel üzerine oturabileceğini, bu temelin de geçmişimizde olduğunu unutuyoruz.

    Onun için de; televizyon ekranlarında, gazete köşelerinde, "Bıktık şu resmi tarih öğretiminden!..." (Gerçek tarihi yazan tarihçilere ihtiyacımız olduğu muhakkak...Hala kendini yanımıyan bir nesil yetişiyor.Masalımsı anlatımı yapan resmi ideoloji muhakkak yerini objektif gerçekçi tarihe bırakmalıdır.) diye haykırılıp yazılabiliyor ve ne acıdır ki tarihe "masal" gibi bakılabiliyor.

    Hal böyle olunca, birilerinin ortaya çıkıp; çocuklarımıza Türk Tarihi'ni sevdirici çalışmalar yapması gerekiyordu. Bu çalışma, adından da anlaşıldığı gibi, engin tarihimizden derlediğimiz damlalardan oluştu. Tarihe merak saran, Türk tarihini seven herkesin ilgi ile okuyacağını umuyor; değerli tarih öğretmenlerimizin bile bu esere çok değer vereceklerine inanıyorum.

Dr. Bahattin ERGEZER


 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
ALLAH'IM! Senden sıhhat, afiyet, güzel ahlak, kadere rıza istiyorum.

( Hadis-i Şerif - 0)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Her insan hata eder. Hata işleyenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir.

Tirmizî, Kıyâme, 49; İbn Mâce, Zühd, 30.


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com