Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
Martıların Çığlığı
Martıların Çığlığı
28/08/2007


    Sevgili Çocuklar!..

    Deniz denilince aklıma, masmavi, engin, uçsuz bucaksız sular gelir. Onu her düşünüşümde, içimde bir eziklik duyar; hasretlik duygusuyla hüzünleniveririm. Bu engin sularda, sefere çıkan yakınlarının ardında çırpınan yüreklerin, o andaki duygularını yaşıyorcasına, gittikçe uzaklaşan silüetlerin, salladığı mendillerin ıslaklığını yüzümde hisseder; dostlukları ve beklentileri beraberinde sürükleyen teknelerin, gittikçe küçülüp kayboluşlarını muhayyile ekranımda izler gibi olurum. Bununla birlikte, muhabbet sahillerine erişmek istercesine çırpınan dalgaların birbirlerine saldırışına, kıyılarda devriye nöbeti tutan martıların kızarcasına çığlıklar koparmasını duyar gibi olurum.

    Bu göçebe kuşlar, her mevsim, başka başka deniz kıyılarının özlemini çeke çeke yaşayışlarını sürdürürler. Denizlerin yaygaracı kuşları martılar, kuzeyde İskandinavya'dan, güneyde Akdeniz'e, doğuda Japon Denizi ve Hind okyanusuna kadar göçerek, her mevsim, başka başka ülkeleri dolaşır dururlar. Bu yüzden bu kuşların bir tek ülkeyi yurt edindikleri görülmemiştir.

    Martıların, elliye yakın türü vardır. Bunlardan, ülkemiz karasularında yaşayanı, on iki tür kadardır. Bu çeşit göçmen kuşların en ilginci, Akdeniz bölgesinde yaşayan ''Güler martı''lardır. Bu tür martı'nın gülüyormuş duygusunu veren çığlığı, insan sesine benzediğinden bu adla tanınmıştır.

    Martıların uçuşu pek hızlı değilse de, sürekli uçarlar ve yorulmak nedir bilmezler. Çok kez, sürüler hâlinde uçan bu kuşlar, yedikleri besinler yönünden obur insanlara benzer. Bitki olsun, hayvan olsun, hiçbir ayrım yapmadan, denizde ne görürlerse saldırırlar ve kursaklarına sürekli birşeyler doldurmaya çalışırlar.

    Martıların cüsseleri, türlerine göre irili ufaklı olur; otuz santimetreden, yetmiş santimetre arasında değişen boyları vardır. "Cüce martı'' denileni en ufağı, ''Karabaşlı martı'' olarak adlandırılanları da en uzun boylu olanlarıdır. ''Gümüşsel martı'' bu tür kuşların en yaygın bir türüdür. ''Üç parmaklı martılar'', yazın Avrupa, Asya ve Afrika kıt'alarının kuzeyinde; kışın ise, bu kıt'aların güney denizlerinde yaşarlar. Böylece, martıların ömrü, bölgeler arası göç yollarında geçer.

    Pek çok insanın yaşayışı da bu göçmen kuşlar gibi değil midir. Onlar da martılar gibi dört mevsim arasında göçederek ömürlerinin tüketmiyorlar mı?!. Hele, yurt yuva sâhibi olamayan berdüş insanların durumları, göçmen martılar gibi geçmez mi?!. Böyleleri, toplum tarafından itelenmiş durumda değiller mi?!. Ne yaşam savaşı vermişler; ne de alınteri dökerek insanca yaşamayı denemişlerdir. Bunlar, kendilerine bitkisel yaşıyor gözüyle bakanlara, kızarlarsa da, onlar bundan da yoksundurlar. Çünkü bitkiler birer yararlı besin kaynaklarıdır. Oysa başıboş gezen insanlar, sorumsuz biçimde hayat sürmeleriyle, toplumun başına dert ve felâkettir.

***


    Sevgili çocuklar!..

    Size martıları anlatmaya çalışırken, sözü yine insanlara getirdim. Amacım, her hikâyemin sonunda, insanların yararına bir sonuç çıkarmaktır. İnsanca yaşamak istediğinizden hiç kuşkum yok. Alınteri dökerek emeğiniz karşılığında geçiminizi sağlamayı isteyeceğinizi de biliyorum. Ne denizlerde başıboş gezen martılar, ne de Ieşler üzerinde konan kargalar da değilsiniz. Sevgili çocuklar siz yüce hak tarafından akıl cevheriyle onurlandırılarak yaratılmış insanlarsınız. Bu yüzden, dünyaya geliş amacınız doğrultusunda benliğinize sâhip çıkarak, nefislerinize kul olarak değil, yalnız ve yalnız yüce yaratan'a kul olmanın bilinci içerisinde çalışacak ve mutlu geleceğinizi kazanacaksınız. Yoksa bu sağlıklı yoldan sapanlara, denizlerin çığırtan kuşları martılar bile acımayacak, kahkaha ile güleceklerdir.
 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
ALLAH'IM! Şükrün büyüğünü . zikrin çoğunu nasihatın tabi olanını, vasiyetin korunanını bana ver.
Hadis-i Şerif


( - 0)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Şüphesiz ki sözde ve işde doğruluk hayra ve üstün iyiliğe yöneltir. İyilik de cennete iletir. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddîk (doğrucu) diye kaydedilir. Yalancılık, yoldan çıkmaya (fücûr) sürükler. Fücûr da cehenneme götürür. Kişi yalancılığı meslek edinince Allah katında çok yalancı (kezzâb) diye yazılır.

Buhâri, Edeb 69; Müslim, Birr 103-105. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Edeb 80; Tirmizi, Birr 46; İbni Mâce, Mukaddime 7; Duâ 5 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com