Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
Diplomat Giysili Kuşlar-Penguenler
Diplomat Giysili Kuşlar-Penguenler
28/08/2007


    Değerli çocuklar!

    Yer yuvarlağının Güney Kutbunda yaşayan canlıların en ilginci, resmî diplomat giysili Penguen kuşlarıdır. Bu yaratıklar, Güney Kutbu Denizi'nin suları ve buz yığınları üstünde yaşamlarını sürdürmektedirler.

    Penguenler, canlıların omurgalılar topluluğunun Penguenler türü, teleksiz kuş sınıfı içinde, perdeli ayaklılar arasında yer almaktadır; görünüşlerine göre tıknaz yapılı, vücutlarının üstü tüy pullarla örtülüdür. Geri taraflarında, dimdik fakat çalımla paytak paytak yürüyen ayakları vardır.

    Sosyologlar arasında, "Canlılar içinde toplumsal hayvan'' deyimiyle insanları tanımlayan söz, bence, penguenler için daha geçerlidir. İnsanlar, toplu halde yaşasalar da, içlerinde yanlızlığı sevenler pek çoktur. Penguenler'se, yalnız yaşamaktan hiç hoşlanmazlar; karada ya da denizde olsun, sürekli gruplar hâlinde dolaşırlar. Deniz suları, onların en çok hoşlandığı ortamdır; burada bol bol balık avlar ve geçimlerini sağlarlar. Penguenler, balıklarla yarış edebilecek kadar hızlı yüzerler; gözleri, uzağı pek seçemezse de, suyun derinliklerinde avlarını kolayca bulurlar.

    Penguenler, bir süre, yumurtlamak ve sonra da kuluçkaya yatmak üzere toplu halde, karaya çıkıp yaşarlar. Her grup, daha önceki yıllarda yaptıkları konut yerlerini şaşırmadan bulur ve yavrular yumurtadan çıkıncaya kadar burada kalırlar. Ana penguenler, kuluçkadan çıkan yavrularını hiç yalnız bırakmazlar; baba penguenlerin getirdiği yiyeceklerle onları beslerler. Yavrular, palazlanıp, ince tüy elbiselerini giyinceye kadar, penguen toplulukları, karada kalırlar. Birkaç ay sonra yavrular, sulara dalmaya başlayınca, penguen topluluklarının denize dönüşleri başlamış demektir.

    Penguenler, oldukça yumuşak huylu canlılar olduğundan insanlara kolayca alışabilir. Ne var ki bu sevimli kuşlar, çok meraklıdırlar; çevrede gördükleri herşeyle yakından ilgilenmek isterler. Bu meraklı olma huyu ayılarda da görülmektedir.

    Penguen kuşlarının irili ufaklı birkaç çeşiti vardır: ''Kalçası düşük'' diye adlandırılan penguenler , Güney Kutbu'nda sık görülen bir türdür; bunların tuhaf alışkanlıkları vardır: Tehlikeden tehlikeye kaçarlar; kendileri denizdeyken, korktukları şeyi karada görseler, artık sularda duramayıp karaya çıkarlar. Tehlikeden kurtulamıyacağını anlayınca da yüksek bir yere çıkıp orada sonlarını beklerler.

    Küçük tür penguen kuşlarının boyu 30 santimetre kadardır: Avustralya güneyindeki adalarda yaşarlar. "Devdalıcı" adıyla anılan ve boyları 75 santimetreyi bulan penguenlerse Yenizelanda'nın güneyinde bulunurlar. ''Altın Penguenler” diye bilinen daha soylu olanları'nın gözleri önünde bulunan turuncu renkteki tüyler, bunlara, Puhu Kuşu'nu yansıtan bir görünüm verirler.

    Güney Kutbu'na yakın bölgede yaşayan ve boyları 120 cm. kadar olan penguenlere ''İmparator'' adı verilmiştir. Peki! Bu diplomat giysili kuşlar topluluğunun imparatorları olur da ''kralları'' olmaz mı?! Kralların yönetimindeki, ''Patogonya'' Penguenlerinin oniki türü vardır; bunların, en şiddetli soğuğa, şiddetli kar fırtınalarına dayanacak güçleri vardır. -50, -60 santigrat soğukta normal yaşantılarını sürdürürler.

    ''Kral'' penguenler de toplu halde dolaşırlar; yavrularını ortalarına alarak soğuktan korumağa çalışırlar. Isınmaları için, orijinal yöntemleri vardır: Kümeler halinde iç içe dizilerek, bir ''Isınma çemberi" oluşturup, döne döne ısınmaya çalışırlar; dış çemberlerin koruduğu iç çemberler, bir süre, ısındıktan sonra, dış çemberdekilerle yer değiştirerek, döner dururlar. Böylece, nöbetleşmek suretiyle, ısınmalarını sağlayan penguenler, toplum içindeki dayanışmanın en güzel örneğini vermektedirler.

    Penguen topluluklarının en ilginç bilinen türlerinden biriside, ''Gözlüklü Penguenler” adıyla anılandır; hayvanat bahçelerinde en çok görülen tür bunlardır.

***


    Değerli çocuklar! Penguen denilen şu kuşların yaşantısı ne kadar ilginç değil mi? Yüce Hak'kın, "Şerefli yaratık'' olarak hayat verdiği insanlar dışındaki yaratıklarına da bazı yetenekler verdiğini bundan önceki yazılarımda da ifade etmiştim. Bu yazımda da, penguen kuşlarının toplum yaşayışındaki özelliklerini ele alarak tanıtmağa çalıştım. Hayvanlar arasında toplu halde yaşayışın en güzel örneğine bu yazımda tanık oldunuz sanıyorum. Gördünüz; içlerinde tek başına buyruk bir tek penguen bile yok. Bu durum bize yapıcı bir gerçeği anlatmıyor mu?!

    Oysa, birer insan olarak yaratılan bâzı kişiler, neden topluluk dışında kalma çabası içindeler? Bir penguen kuşu hayvan olduğu halde, topluluk içinde birbirlerine yararlı olmağa çalışırken, insan geçinen bâzı sorumsuz kişilerdeki başıboşluk niye?! Nedir bu toplum hizmetinden kaçış! Bir bencillik duygusu içerisinde benliğimiz ve örf ve âdetlerimizden uzaklaşmak neden!

    Sevgili çocuklar! Bu ve bunun gibi sorular üzerine eğilerek, uzun uzun düşünmemiz gerektiği kanısındayım!
 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
Allah'ın, onların sırlarını da, fısıltılarını da bilip durduğunu ve Allah'ın bütün bilinmeyenleri bildiğini hâlâ öğrenemediler mi?

( Tevbe - 78)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Her insan hata eder. Hata işleyenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir.

Tirmizî, Kıyâme, 49; İbn Mâce, Zühd, 30.


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com