Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
En Büyük Hayır
En Büyük Hayır
28/08/2007


    Yaşlı kadın okumasını bitirince Mushafı üç defa öpüp her defasında başına koyduktan sonra derin bir saygıyla kılıfına koydu ve duvardaki yerine astı. Sonra beni diğer paralardan ayırarak aynı kılıfa koydu. Birden heyecanlanmıştım. Bu, ne demek oluyordu? Ben Kur’an’a komşu olmaya layık mıydım? Yatsı namazından sonra yaşlı kadın tatlı bir gülümsemeyle uykuya dalmıştı. Bense düşünmekten uzun bir süre uyuyamamıştım. Bakalım yarınlar ne getirecek, zaman ne gösterecekti ?

    Ertesi gün kadın beni Kur’an kılıfından alıp cüzdanına koydu ve evden çıkıp inşaatı devam eden caminin yolunu tuttu. Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği yetkilisini bularak bağışta bulunacağını bildirdi. Beni verip karşılığında makbuz aldı. Sevinerek evine döndü.

    Zamanla cami tamamlanmış, bazı eksik ve ihtiyaçların giderilmesine çalışılıyordu. Allah’ın birliğinin simgesi olan minareden günde beş vakit yükselecek ezan sesini çok daha uzaklara ulaştırmak ve yaymak için hoparlöre ihtiyaç vardı. Beni de başkalarına katarak hoparlör satan bir elektrik malzemeleri satıcısına verdiler. Bundan sonra ta arşa yükselecek mübarek ezan seslerinde benim de bir katkım olacağı için sevincime son yoktu. Ne demişti merhum şairimiz Mehmed Akif İstiklâl Marşı’nda:

    “Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli

    Ebedi yurdumun üstünde benim, inlemeli.”

    Ezan ve bayrak... İşte yurdumuzun semalarına yakışan iki milli ve manevi değer. Aman çocuklar, size emanet edilen bu kutsal değerlere sahip çıkın: Ezanı susturmayın, bayrağı indirtmeyin.

    Zaman su gibi akıp gidiyordu. Yine bir Ramazan gelip geçmiş bayram gelip çatmıştı. Ramazan’ın son günleriydi, akşam Kadir Gecesi, gecelerin yücesiydi. Şimdiki sahibim beni ziyaret ettiği muhterem ve kimsesiz bir ihtiyara fıtır sadakası olarak verdi. Yoksul ihtiyar çok duygulanmıştı, sevinç gözyaşlarıyla beni kabul etti.

    Tabii durmadan el değiştiriyordum. Bazan öğrencilere defter, kalem oluyor, öğrenim hevesi ve gayreti içinde olmalarına seviniyordum.

    Bir gün bir dede benimle aldığı elifbayı Kur’an öğrenecek torununa verdi. Artık hep hayırlı ellerde dolaşıyordum.

    Yeni bağımsızlık kazanmış müslüman Türk Cumhuriyetlerinin dini ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılmak üzere yurt çapında büyük bir kampanya açılmıştı. Bu sayede yıkılan camilerini yeniden yaptıracaklar, susmuş olan ezan ve Kur’an seslerini yeniden dinleyeceklerdi. Bu maksatla ben de ‘TÜRKİYE DİYANET VAKFI’na bağışlandım.
 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
ALLAH'IM! Kovulmuş şeytandan, kaş göz işareti yapmasından, üflemesinden, nefesinden sana sığınıyorum.( Hadis-i Şerif - 0)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Cennete girecek bir kısım insanlar vardır ki, onların kalpleri kuş kalbi gibi (rakîk ve güven içinde)dir

Müslim, Cennet 27. Ayrıca bk. Ahmed İbni Hanbel, Müsned, II, 331 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com