Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
Düşünceler Ve Acılar
Düşünceler Ve Acılar
28/08/2007


    O karanlık ve can sıkıcı ortamdan kurtulduğuma seviniyor, orada kalanlar adına da üzülüyordum. Ne idi o çocukların hali. Bunların kimi, kimsesi yok muydu? Ne kadar kontrolsüz ve başıboş bırakılmışlardı. Devamlı matine halinde gösterilen filimlerin niteliği ve çocuk ruhunda sebep olduğu yıkım sinemacının nesineydi. O ancak kârına, kazancına bakardı. Kesesi, kasası dolsun yeterdi. Bundan başkası onun düşünce alanına girmezdi.

    Filme ara verildiğinde bu çocukları perişan halini gördüm: Hemen hepsinin beti-benzi uçuk, giyimleri pejmürde, üst-başları kir içindeydi. Belki yarı aç, yarı tok idiler. On iki-on beş yaşların da çocuklar sigaraya müptela olmuşlardı. Sigara parasını nereden buluyorlardı? İçeride filmin başlamasını beklerken yaptıkları kaba ve çirkin el ve dil şakaları beni hayli düşündürdü. Bu çocuklar niçin bu kadar eğitimsiz bırakılmışlardı? Onlar bu kadar sahipsiz miydiler? Ellerinden tutup topluma kazandıracak kişi ve kuruluşlar neredeydi?

    Patlamış mısır satıcısı yerini bir başkasına bırakarak evinin yolunu tuttu. Yaşlı ve yoksul biriydi. Çaresizlikten bu işi yapmaktaydı. Evde hasta yatan karısını düşünerek adımlarını sıklaştırdı. Sabahleyin, durumu hiç de iyi olmayan karısını, komşularının yardımıyla getirttiği doktora muayene ettirmişti. Reçetedeki ilacı bir an önce alması gerekiyordu. O anda ekmek parasına dahi sahip değildi. Borç istemeye de utanmıştı. Muayene ücretini bin güçlükle ödeyince elindeki tüm parası tükenmişti. Yeniden üç-beş kuruş kazanıp ilaç parası biriktirmesi gerekiyordu. İşte şimdi ilaç alacak kadar parası olmuştu. ‘’Sanırım bu kadar para ilaç almaya yeter” diye mırıldanarak yolu üzerindeki eczaneye girdi. Reçeteyi gösterip ilacı aldı. Bedel olarak da beni eczacı kalfasına uzattı. Ben bir hastanın acısını, ağrısını kısmen de olsa dindirecek olmaktan mutluluk duyuyordum.

    Akşam eve dönmekte olan eczacı kalfası fırına uğrayarak ekmek aldı. Yine el değiştiriyordum. Fırıncı beni alıp paranın üstünü çevirdi. Ertesi gün yanında çalıştırdığı çıraklara haftalıklarını dağıtıyordu. Ben ve birkaç arkadaşım bu çıraklardan birine verilmiştik. Çalışkan ve ağırbaşlı bir çocuktu. On yedisinde var-yoktu. İşimi bitirip eve gitmeden kışlık giyim eşyası satılan bir dükkan önünde durdu. Yün örme başlık, atkı ve bir çift eldiven beğendi fiatını sorup aldı. Beni de satıcıya uzatırken ‘’Artık kardeşim okula giderken üşümeyecek’’ diye seviniyordu.
 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
De ki: Cebrail'e kim düşman ise şunu iyi bilsin ki Allah'ın izniyle kur'an'ı senin kalbine bir hidayet rehberi, önce gelen kitapları doğrulayıcı ve müminler için de müjdeci olarak o indirmiştir.


( BAKARA - 97)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Mü’minin durumu gıbta ve hayranlığa değer. Çünkü her hâli kendisi için bir hayır sebebidir. Böylesi bir özellik sadece mü’minde vardır: Sevinecek olsa, şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir belâ gelecek olsa, sabreder; bu da onun için hayır olur.

Müslim, Zühd 64


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com