Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
Herkesin İhtiyacı Başka Başka
Herkesin İhtiyacı Başka Başka
28/08/2007


    O gün benzinciye bir çok, değişik türde araba geldi. Çoğu deposunu akar-yakıtla doldurmak için gelmişlerdi. Süper benzin, normal benzin, mazot ihtiyacı her neyse alan bedelini ödeyip vakit geçirmeden yoluna devam ediyordu. Arabasının lastiğine hava basmak için uğrayan da oluyordu tek tük.

    Bir ara son model bir otomobil gelip yanaştı. Direksiyondaki şakakları kırarmış uzun boylu şık giyimli adam inip arababasının deposunu doldurttu. Otomatik sayacın gösterdiği bedeli ödemek üzere muayyen bir para verdi. Parasının üstü olarak çevrilen paralar arasında ben de vardım.

    Araba hareket etti. Sürücünün ailesi de arabadaydı. Uygun bir yere park edip alış-verişe çıktılar. Uğradıkları satış yerleri her şeyin en kalitelisinin müşterilerin beğenisine sunulduğu lüks, mağazalardı. Hanım da son derece şık ve zarif giyinmişti. Temiz-pak giydirilmiş on iki yaşındaki erkek ve sekiz yaşındaki kız çocuklarını da özenle giydirilmişti.

    Oyuncak endüstrisin’in son ürünlerinin satışa çıkarıldığı bir mağazaya girildi. Erkek ve kız çocuklara mahsus oyuncaklar ayrı reyonlarda sergilenmekteydi. Oğuz, bilgisayarla uzaktan kumanda edilen bir robot, Aygül ise çeşitli hüner ve marifetler gösteren kurgulu bir bebek seçti. Tabii oldukça lüks ve pahalı oyuncaklardı. Babalarının büyük bir meblağ ödediğini biliyordum. İlaveten beni de vermişti. Çocuklar yeni oyuncaklarına kavuşmuş olmanın sevinciyle güle oynaya mağazadan çıkıp anne-babalarıyla birlikte arabalarının bulunduğu yöne doğru uzaklaştılar.

    Ertesi gün Ramazan bayramıydı. Oyuncakçının oğlu oyuncağa doyduğundan başka eğlenceler planlıyordu. Babası, beni ve birkaç kader arkadaşımı bayram harçlığı olarak verdi. Yaramaz Metin bizi aldığı gibi soluğu simemada aldı. Daha doğrusu sinemada soluksuz kaldı. Çocukların görmesi doğru ve uygun olmayan şiddet konulu filimler vardı. Bunlar körpe dimağlara şiddetin her türlüsünü tam bir sorumsuzlukla aşılıyorlar, henüz oluşma aşamasındaki kişiliklerini olumsuz yönde etkileyerek manevi ve psikolojik bir yıkıma yol açıyorlardı. Sinemaya gelenlerin çoğu on-on beş arası yaş grubuna mensup çocuklardı. On dakika ara verildiğine Metin çıkıp bir paket patlamış mısır aldı, beni satıcıya uzatıp paranın üstünü beklerken filmin devamını görmek için sabırsızlanıyordu.
 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
Kim yaptığı haksızlıktan sonra tevbe eder, halini düzeltirse, şüphesiz Allah, onun tevbesini kabul eder. Çünkü Allah bağışlayan, merhamet edendir.

( Mâide - 39)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Eğer siz Allah’a gereği gibi güvenseydiniz Allah
kuşları doyurduğu gibi sizi de rızıklandırırdı. Kuşlar
sabahları kursakları boş olarak çıktıkları halde akşam
dolu kursaklarla dönerler.

Tirmizi zühd 33, ibn mace zühd 14


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com