Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
Bütçe Ve Sonrası
Bütçe Ve Sonrası
28/08/2007


    Sonradan öğrendiğime göre bizim basılmamıza karar veren devlet, gelir ve giderlerini denkleştirmek üzere bir tasarı hazırlayıp esasları ve ayrıntıları hükümet tarafından belirlenen bu tasarı Büyük Millet Meclisi’ne gönderilir, orada uzun süre görüşüldükten sonra karara bağlanarak kesinlik kazanır, kanunlaşarak yürürlüğe girerdi. Gelir ve giderlerin kağıt üzerinde böyle tasarlanıp kararlaştırılmış şekline bütçe adı verildiğini zamanla öğrenmiştim.

    Bir devlet için böyle olduğu gibi, her biri birer devletçik sayılabilecek her aile de aylık ve yıllık gelir ve giderini önceden hesaplamak, harcamalarını ona göre yapmak durumundaydı. Yani bir aile bütçesi gerekliydi. Ayağını yorganına göre uzatmayan sonra açıkta kalırdı. Şu halde hiç bir aile son derece önemli olan bu konuda ihmal göstermemeliydi. Yarınların ne getireceği önceden belli olmadığına göre her türlü ihtimal önceden hesaba katılmalıydı. Aksi takdirde zaman zaman güç durumlarda kalınabilirdi.

    İşte bu anlayışla maaşını alan Salim Bey de hiç bir yere uğramadan doğruca eve gelmiş, eşi Rafize hanım’la aylık bütçe üzerinde konuşmaya başlamıştı. Karı-koca son derece uyumlu bir çift olup neyin ihtiyaç, neyin lüks olduğunu son derece iyi bilirlerdi. Temel ihtiyaçlarını karşılarlar, biri kız, diğeri oğlan iki çocuklarını kimseye özendirmezlerdi. Onları da kendi anlayışları doğrultusunda eğitmeye özen gösteriyorlardı.

    Karı-koca görüşüp aylık bütçeyi, kağıda döktükten sonra evin ihtiyaçlarını karşılamak üzere birlikte markete gittiler. Orası her türlü madde ile tıka-basa doluydu. Ancak lükse yanaşmayıp temel ihtiyaç maddelerinden gereği kadarını sağlamakla yetineceklerdi. Fazlası ise savurganlık olurdu. Allah Kur’an-ı Kerim’de savurganlığı yasaklamış, “yiyin, için, ancak saçıp savurmayın. Kuşkusuz Allah savurganları sevmez” buyurmuştu.

    Salim Bey’le Hafize Hanım marketten alacaklarını aldılar ve gerekli ödemeyi yapmak üzere kasa önüne geldiler. Beni ve arkadaşlarımdan bazılarını kasaya verdiler. Paranın üstünü ve kasa fişini de alarak satın aldıkları nesnelerle marketten çıktılar. Onlarla kısa beraberliğimiz burada sona ermişti. Marketin kasasına girmiştik, ama sanırım burada da fazla kalmayacaktık, öyle görünüyordu.
 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
ALLAH'IM! Kovulmuş şeytandan, kaş göz işareti yapmasından, üflemesinden, nefesinden sana sığınıyorum.( Hadis-i Şerif - 0)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Kendisini ilgilendirmeyen şeyi terk etmesi kişinin iyi

Müslüman oluşundandır.

Tirmizi zühd 11, ibn mace fiten 12


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com