Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
Bacaksız Sami
Bacaksız Sami
28/08/2007


    Sami, insanları ve hayvanları çok seven, yüreciği güçsüzlere karşı acıma ve koruma duygusuyla dolup taşan bir çocuktu: Allah’ın yarattığı saf ve güzel her şeyi, ağacı ve çiçekleri de severdi. O bu sevgisini lafta bırakmaz, gereğini her fırsatta yerine getirirdi. İnsan ve hayvanların haksız saldırılara hedef olmaları karşısında içinde sınırsız bir acı duyardı. Bu sebeple güçsüzlerin ve güç durumda kalanların yardımına koşmayı başta gelen görev sayardı.

    Bir gün, evlerinin yakınında bulunan ve fazla işlek olmayan cadde yanındaki boş arsada mahalle arkadaşlarıyla top oynuyordu. Bitişikteki çocuk bançesinde büyüklerinin gözetimindeki birkaç küçük çocuk salıncaklarda sallanmakta, tahterevalliye binip kaydıraçtan kaymakta idi. Dedesiyle birlikte orada bulunan küçük insan bir ara nasılsa caddeye çıkmış, çevresine bakınıyor, dedesi zayıf ve titrek sesiyle çocuğa sesleniyordu. Yolun üst başından bir otomobil bütün hızıyla geliyordu.

    Durumu farkeden Sami bir an dahi duraksamadan küçük çocuğu muhtemel bir tehlikeye karşı korumak üzere o yöne koştu. Son anda yetişip çocuğu kaldırıma doğru itmeyi başardı. Ama ne olmuşsa olmuş, kendisi araba altında kalmıştı. Sürücü fren yapıncaya kadar epeyce sürüklenen Sami yerde acıyla kıvranıyor, ayağa kalkamıyordu. Olayın şokunu üzerinden atamamış olan sürücü aracındaki telefondan olay yerine acele bir ambulans gönderilmesini istedi. Civardaki trafik kontrol şubesi memurları da olup biteni araştırmak üzere gelmişlerdi. Kısa sürede çok sayıda meraklılar olay yerine toplanmış bulunuyordu.

    Torununun büyük bir tehlikeden sağ olarak kurtulmuş olmasına çok sevinmiş olan dede onu kurtarmak için canını hiçe saymış olan Sami’nin başına gelen felaket sebebiyle de üzgündü. Bu sebeple itina ile ambulansa yerleştirilmekte olan Sami’yi yalnız bırakmamayı bir vicdan borcu bilerek torunuyla birlikte o da aynı araçla hastaneye gitti ve ihtiyacı olan kanı kendi kanından verdi. Aradan bir süre geçtikten sonra hastaneye gelen Sami ve İhsan’ın aileleri onun bir daha yürüyemeyeceğini öğrendiler. Doktorların gördüğü lüzum üzerine dizlerinden aşağısı kesilecekti. İhsan’ın zengin olan babası Sami’ye duyduğu minnet borcunu ödemek üzere ona bir ‘sakat arabası’ hediye etti. Hayata küsmemiş olan Sami hiç bir şey olmamış gibi okuluna devam etti. Kendisini ‘Bacaksız Sami’ diye anmaları, bacaklarını bir ideal uğruna feda etmiş olan Sami’yi asla rahatsız etmeyecekti.
 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
ALLAH'IM! İsrafil’in, Mikail’in, Cebrail’in Rabbi olan Allah’ım! Cehennemden sana sığınıyorum.( Hadis-i Şerif - 0)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Allah sizden birinizin yaptığı işi, ameli ve görevi

sağlam ve iyi yapmasından hoşnud olur.

Taberani el-mucemül evsat 1/275; beyhaki şu’abül-iman

4/334


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com