Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
Ballı Nine’nin Öğüdü
Ballı Nine’nin Öğüdü
28/08/2007


    Bir zamanlar Emine isminde bir kız varmış. Emine’nin annesi ile babası o çok küçükken öldüğü için dar-ü dünyada tek varlığı olan ninesi onu yanına almış.

    Emine’nin ninesi pek varlıklı birisi değilmiş. Küçük, kulübemsi evinde geçimini güçlükle temin edermiş. Çok ta yaşlıymış ama Emine’ye çok iyi davranır, onunla bir arkadaş gibi rahatça konuşur anlaşırlarmış. Ayrıca çok ta sevimli olduğu için köylüler ona BALLI NİNE ismini takmışlar.

    Emine’nin köyünde yalnız ilkokul varmış. Bu yüzden Emine ilkokulu bitirince tahsiline o köyde bir de Zinnur isminde çok güzel nakış işleyen bir hanım varmış . Köydeki genç kızların hemen hemen hepsi Zinnur hanıma nakış öğrenmeye giderlermiş. Zinnur hanımın pekçok talebesi varmış. Köyün genç kızları Zinnur hanımdan hem nakış öğrenir, hem de yaptıkları nakışları yakın köy ve kasabalara hatta kentteki müşterilere satar, kazandıkları paraların bir kısmını Zinnur hanıma verir, kalanla da çeyizlerini düzerlermiş. Zinnur hanımın sattığı nakışlar o denli güzel olurmuş ki; biri herhangi bir yerde güzel bir nakış görse:

    – “A, bu mutlaka Zinnur hanımın işlerindendir.” dermiş.

    Emine ilkokulu bitirince Ballı nine onu nakış öğrenmesi için Zinnur hanımın yanına vermiş. Zinnur hanımın Emine yaşlarda Gülten isminde bir kızı varmış. Gülten’le Emine nakış öğrenmeye aynı günde başlamışlar. Zinnur hanım daha ilk günden kızının yaptığı işleri abartılı bir biçimde överken Emine’ninkilere dudak büküp beğenmemeye başlamış. Zavallı Emine’cik her gün bütün gayretiyle çalışıp çabaladığı halde bir türlü Zinnur hanıma işlerini beğendiremezmiş. Emine’cik bu duruma çok üzülüyormuş. Bir gün evde suratını asmış, üzgün üzgün otururken ninesi yanına gelmiş, saçlarını okşamış ve üzüntüsünün nedenini sormuş. O da ninesine durumu anlatmış ve :

    – “Artık daha fazla dayanamıyacağım. Nakış öğrenmekten vazgeçtim. Bir daha oraya gitmeyeceğim. Zinnur hanım sırf kızını teşvik etsin diye durmadan onun yaptıklarını beğeniyor, benimkileri ise karalıyor. Oysa herkeste görüyor. Benim yaptığım nakışlar onunkinden çok daha güzel oluyor,” demiş.

    Ballı nine :

    – “Yerinde olsam buna hiç üzülmezdim. O bilmeden sana iyilik, kızına da kötülük yapıyor. Her eleştiriden ders almak, yararlanmak lâzım. Sen hocanın sözlerini ciddiye al, ona teşekkür et ve hatalarını düzeltmeye, kusursuz işler çıkarmaya çalış. Sonunda göreceksin ki bu, senin çok yararına olacaktır. Emine ninesinin öğüdünü dinlemiş. Zinnur hanım da durmadan kendi kızını pohpohlamaya, Emine’yi ise karalamaya devam etmiş. Hocanın kızı nasıl olsa işlerimi annem beğeniyor diye nakışları üstünkörü yaparken Emine daha iyi iş çıkarabilmek için vargücü ile çalışmış. Derken öyle birgün gelmiş ki hocası Emine’nin yaptığı işlerde kusur bulamaz olmuş. Birgün o kentin valisinin hanımı, kızının çeyizini hazırlamak için köye gelmiş. Bütün kızların yaptığı işleri tek tek incelemiş. Sıra Emine’ye gelince hayretten gözlerine inanamamış:

    – “Ben ömrümde bukadar güzel nakış yapan birine rastlamadım. Aman Zinnur hanım bu kız seni de geçmiş.” demiş. Ve kızının bütün çeyizlerini Emine‘nin yapmasını istemiş. Emine o gün büyük bir sevinçle eve dönmüş. Olanları ninesine anlatmış. Ninesi :

    – “Bak gördün mü yavrucuğum.” demiş. “Her şeyin iyi yanını görmek lâzım. O gün sen hocana kızıp, nakış öğrenmekten vazgeçseydin zararını sen çekecektin. Önemli olan birilerinin pohpohlayıp övmesi değil, önemli olan senin elinden geldiği kadarı ile en iyisini yapabilmendir. İyiki hoca sana kusurlarını söyledi. Sen de onun sözünü dinleyip kusursuz işler yapmaya çalıştın. Şimdi de mükâfatını gördün.

    Emine’nin o günden sonra adı her tarafta öylesine duyulmuş ki; kentin ileri gelen aileleri nakışlarını ona yaptırmak için sıraya girmişler. Sonunda Emine kendine bir iş yeri açmış.Talebeler edinmiş kazandığı paralarla güzel bir ev almış. Ninesi ile bu eve taşınmışlar mutlu yaşantılarına orada devam etmişler...
 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
ALLAH'IM! Beni bağışla. Bana merhamet et. Benden razı ol. Beni kabul et. Cennetine girdir. Cehenneminden koru. Durumumun tamamını düzelt. Dediler ki; Artır. Buyurdu ki: Hayrın tamamını toplamadım mı?( Hadis-i Şerif - 0)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
İnsanoğlu öldüğü zaman bütün amellerinin sevabı da
sona erer, şu üç şey bundan müstesnadır: sadaka-i
cariye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden
hayırlı evlat.

Müslim vasiyet 14, tirmizi ahkam 36


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com