Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
En Pahalı Et
En Pahalı Et
26/08/2007

    Abbasi halifesi Harun Reşid'in bir yemek sofrasında önüne deve eti konulmuştu. Etten bir lokma alıp ağzına koyduğu sırada, veziri Cafer Bermekî gülmeye başlamış, Harun Reşid de bunun sebebini öğrenmek istemişti. Bunun üzerine Cafer Bermekî dedi ki:

    - Ey müminlerin başkanı! Şu deve eti kaça mal olmuş dersin?

    - Bence dört dirheme mal olmuştur.

    - Hayır! Vallahi bu et sana dörtyüz bin dirheme patlamıştır!

    - Nasıl olur öyle?

    - Bak şöyle: Hayli zaman önce mutfakçıdan deve eti istemiştin. Fakat o sırada mutfakta deve eti yoktu. Ben de her zaman deve etinin hazır olmasına karar verdim. O zamandan bu yana her gün halife mutfağında bu etten hazır bulunması için birer deve kesiyoruz. Bu sebeple o günden beri mutfakta deve eti bulundurmak için dörtyüz bin dirhem para harcamışız. Ne var ki, o günden bu yana halifemiz de hiç deve eti istemedi, ancak bugün istedi. Benim gülmemin sebebi işte bu. Çünkü halifemiz bu bir lokmalık eti böylece dörtyüz bin dirheme mal etmiştir.

    Bunu duyan Harun Reşid ağlamaya başladı, sofrayı bırakıp yemekten vazgeçti. Öğle vakti gelince camiye gidip namaz kıldırdı. Evine dönüp tekrar ağlamaya başladı. Ardından Mekke ve Medine fakirlerine iki milyon, Bağdat fakirlerine iki milyon, Basra ve Küfe'deki fakirlere de bir milyon dirhem olmak üzere, toplam beş milyon dirhem sadaka verilmesini emretti. Sonra camiye gidip ikindi namazını kıldırdı. Ağlaması akşama kadar sürdü. Akşam vakti olunca tekrar mescide gitti, cemaate namaz kıldırıp evine döndü.

    Bu sırada yanına gelen Kadı Ebu Yusuf, onun gün boyu neden ağladığını sordu. Halife, kendi isteği uğruna israf edilen paralardan dolayı ağladığını anlattı. Ebu Yusuf ise halka yedirilen o etler, bolca verdiği sadakalar ve gönlüne düşen Allah korkusundan ötürü onu sevapla müjdeleyip teselli etti.

    Harun Reşid, o gün üzüntüsünden sabah yemeğini ancak akşamleyin yiyebilmişti. 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
Sonra biz, peygamberlerimizi ve iman edenleri kurtarırız. İşte biz böyleyiz. Müminleri kurtarmak üzerimize düşen bir görevdir.

( Yunus - 103)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Zarar vermek ve zarara zararla karşılık vermek yoktur.

İbn Mâce, Ahkâm, 17; Muvatta’, Akdıye, 31.


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com