Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
Bizans'ın İstanbul Efsaneleri
Bizans'ın İstanbul Efsaneleri
28/08/2007

    Türkler İstanbul’u kuşatırken papazın biri bir tavada yedi balık kızartıyormuş. Balıkların bir tarafı kızarmış, papaz bunları tavada çevireceği sırada yanına gelen bir adam Türklerin şehri zabtettiklerini söylemiş. Papaz da şu cevabı vermiş:


    - Türkler hiçbir zaman bu şehre ayak basamazlar. Benim buna inanmam için şu kızarmış balıkların canlanması lazım.


    Papaz bu sözü söyler söylemez balıklar canlanarak tavadan fırlamışlar ve suyun içine düşmüşler. O hortlamış balıklar bu gün hala suyun içindeymişler. Bizanslılar İstanbul’u geri alınca yarı kızarmış halde suda yüzmeye devam eden balıkları papaz gelip tekrar tavaya koyup öteki taraflarını da pişirecekmiş!


*****


    Türkler Ayasofya’ya girdikleri sırada yapılan ayin henüz bitmemiş, papaz ayin kadehini eline alıp kürsüye çıkmış ve orada bulunan bir kapıdan içeriye girmiş. Kapı hemen kapanmış. Papazın peşinden giden Türkler duvardan başka bir şey bulamamışlar. Bu duvarı Türkler bir türlü yıkmayı başaramamışlar. Kapı ancak Bizanslılar İstanbul’u geri alınca açılacak ve papaz ayinini bitirmek için geri dönecekmiş.


*****


    İstanbul’un fethedildiği gün, Türklerin eline geçmesin diye Ayasofya’nın mihrabı Frenklere verilmek üzere bir gemiye yüklenir. Fakat gemi Marmara’nın ortasına gelince batar ve mihrap suyun dibine gider. Bu mihrap bu güne kadar bulunamamıştır. Bu mihrap ancak Bizanslılar İstanbul’u fethettikleri zaman bulunabilecek ve Ayasofya’daki yerine konabilecekmiş.


*****


    İstanbul’un Türkleşme saati yaklaşınca Bizans imparatoru Türkleri durdurmak için savaşmaya başlamış. Bir zenci kılıcını kaldırıp imparatoru öldüreceği zaman gökten bir melek gelip imparatoru almış ve bir mağaraya götürmüş. Türkler bu mağarayı bulamamışlar. Bizanslılar İstanbul’u alacakları zaman bu melek imparatoru sakladığı mağaradan çıkaracakmış. 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
Kim yaptığı haksızlıktan sonra tevbe eder, halini düzeltirse, şüphesiz Allah, onun tevbesini kabul eder. Çünkü Allah bağışlayan, merhamet edendir.

( Mâide - 39)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Kendisini ilgilendirmeyen şeyi terk etmesi kişinin iyi

Müslüman oluşundandır.

Tirmizi zühd 11, ibn mace fiten 12


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com