Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
28 Şubat'ın En Komik Krizi
28 Şubat'ın En Komik Krizi
28/08/2007

   Madem geçen çarşamba günü 28 Şubat'ın 10. seneyi devriyesini idrak ettik ve madem pek çok kişi 28 Şubat hatıralarını veya 28 Şubat hakkındaki görüşlerini yazdı, benim ne eksiğim var, ben de yazayım. Ama benim yazım 28 Şubat günüyle değil ondan yaklaşık 4 ay sonrasıyla ilgili. Tam tarihiyle 17 Haziran 1997 günüyle.


   Biliyorsunuz, görevdeki bir başbakan istifa ettiğinde bizim Anayasamıza göre hükümet istifa etmiş sayılır. Böyle bir durum yaşandığında, Cumhurbaşkanları, bir resmi yazı hazırlayarak müstafi başbakandan yeni hükümet kurulana kadar hükümetin görevine devam etmesini isterler. Böylece, göreve devam eden hükümetin yasallığı temin edilir.


   Benim bildiğim bu durumun tek istisnası, 70'li yıllarda güvenoyu alamayan Başbakan Bülent Ecevit'in Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e, 'Hayır, yenisi kurulana kadar da görevde kalmayacağız' demesidir.


   O zaman hukuken sorun nasıl çözülmüştü, gerçekten bilmiyorum.


   Eğer bir başbakanın istifa etmek için geldiği biliniyorsa Cumhurbaşkanları 'Yenisi kurulana kadar göreve devam' yazısını önceden hazırlayabilirler. Nitekim, Başbakan Necmettin Erbakan, 17 Haziran 1997 günü Çankaya'dan randevu istediğinde istifa edeceği biliniyordu. Demirel de, Genel Sekreteri rahmetli Necdet Seçkinöz'e önceden talimat vermiş, bu yazıyı hazırlatmıştı.


   Erbakan geldi, Demirel'in makam odasına geçtiler. İkili baş başaydı. Erbakan'ın elinde iki tane mektup vardı. Birincisi istifasıydı, ikincisi ise Refah ve Doğru Yol gruplarında toplanan imzalardan oluşan meşhur 'Havada yakıt ikmali' mektubu, yani görevin DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e verilmesini talep eden mektuptu.


   Daha sonra Cumhurbaşkanı Demirel çeşitli özel sohbetlerde Erbakan'ın istifa anını detaylarıyla ve hayli renkli biçimde anlattı, şu an bize gereken ayrıntı, Demirel'in istifa mektubunu Erbakan'ın elinden 'kapar gibi' aldığı ve hemen düğmeye basıp Genel Sekreter Seçkinöz'ü odaya çağırdığı.


   Seçkinöz odaya girince Demirel istifa mektubunu ona uzatır ve 'Sayın Başbakan istifa ettiler, ben de kabul ettim. Gereğini yapınız, gereken evrakı hazırlayınız' der. Seçkinöz odadan çıkar, kapının önünde bir süre oyalanır ve bu arada istifa mektubunu da Köşk'ün o zamanki Kanunlar Kararlar Daire Başkanı Yalçın Demirel'e verir.


   Aslında o gün Köşk'teki heyecan görülmeye değerdir. Aylardır hükümetin 'normal' yollardan istifasının sağlanması için gösterilen çabalar herkesin malumu ve sonunda Erbakan istifa etmiştir artık. Şimdi top Köşk'tedir, kimin Başbakan olacağına Demirel karar verecektir. Kaçınılmaz gibi gözüken darbe büyük ölçüde önlenmiştir.


   Neyse Seçkinöz odaya geri döner, evrakı Demirel'e uzatır, o da yenisi kurulana kadar hükümetin devamını isteyen mektubu imzalayıp Erbakan'a verir. Kısa süre sonra Erbakan Köşk'ten ayrılır.


   Ayrılır ama yılların tecrübeli hukukçusu Yalçın Demirel Başbakan'ın istifa mektubunda bir arıza bulmuştur. Hatta Yalçın Demirel'e göre bu bir resmi istifa mektubu bile değildir, çünkü evrak resmi değildir, üzerinde Başbakanlık'tan çıkmış resmi bir evrak olduğuna dair sayı numara vs. hiçbir kayıt bulunmamaktadır. Evrak, bu haliyle Necmettin Erbakan isimli bir vatandaş tarafından Süleyman Demirel'e yazılmış kişisel bir mektuptan farksızdır.


   Ama çareyi de hemen Yalçın Demirel bulur. Mektubu Başbakanlığa fakslar, oradan hemen bir sayı numara vs. alınmasını sağlar ve böylece bütün 28 Şubat döneminin belki en önemsiz ama bence en komik 'kriz'lerinden biri başlamadan sona erer.


   Devlet budur işte. Sayı ve numara. Onlar olmazsa devlet de olmaz!


İsmet Berkan, Radikal Gazetesi, 04/03/2007 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
De ki: Cebrail'e kim düşman ise şunu iyi bilsin ki Allah'ın izniyle kur'an'ı senin kalbine bir hidayet rehberi, önce gelen kitapları doğrulayıcı ve müminler için de müjdeci olarak o indirmiştir.


( BAKARA - 97)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Allah sizden birinizin yaptığı işi, ameli ve görevi

sağlam ve iyi yapmasından hoşnud olur.

Taberani el-mucemül evsat 1/275; beyhaki şu’abül-iman

4/334


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com