Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
İkinci Dünya Savaşı'nın Şifreleri
İkinci Dünya Savaşı'nın Şifreleri
26/08/2007

    İkinci Dünya Savaşı birçok cephede bütün şiddetiyle devam ederken Müttefik Devletler'in (İngiltere, Fransa, SSCB ve ABD) savaş kurmayları bir araya gelip Amerika Birleşik Devletleri'nin Avrupa'ya çıkartma yapması için karar aldı. Bu tarihi karar alındığında tarihler 6 Haziran 1944'ü gösteriyordu. Bu çok gizli bir karardı ve o nedenle oldukça dikkatli bir şekilde şifrelenmişti.

    Amerikan çıkartması için düşünülen, Alman işgali altındaki Fransa'nın iki Normandiya sahilinin şifreleri "Utah ve Omaha" idi. Sahile yaklaştırılacak suni iskelerin şifresi "Mulberry", istila planının şifresi "Overlord" ve deniz operasyonunun şifresi ise "Neptüne" idi.

    Daily Telegraph gazetesine bir ilkokul öğretmeni 20 seneden beri bulmaca hazırlar verirdi. Öğretmenin, o günlerde adı geçen gazeteye verdiği bulmacaların çözümleri şöyleydi:

    3 Mayıs 1944 tarihindeki bulmacanın çözümü "Utah", 23 Mayıs'taki bulmacanın çözümü "Omaha", 31 Mayıstaki bulmacanın çözümü "Mulbery" ve çıkartma günü olan 6 Haziran'dan dört gün önceki bulmacanın çözümleri ise "Neptüne ve Overlord"du.

    Bu öğretmenin harple hemen hemen hiç ilgisi yoktu. Fakat düşündürücü bir tevafuk ile bulmacaların çözümünü çok orjinal bir şekilde tertip etmişti. 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
Günahın açığını da, gizlisini de bırakın! Günah kazananlar, yaptıklarının cezasını çekecekler.

( Enam - 120)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Sizin en hayırlılarınız, hanımlarına karşı en iyi davrananlarınızdır.

Tirmizî, Radâ’, 11; ibn Mâce, Nikâh, 50.


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com