Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
Süperman'lerin Akıbetleri
Süperman'lerin Akıbetleri
26/08/2007

    "Allah'tan başka bir takım tanrılar edindiler ki, hiçbir şey yaratmaya güçleri yetmez, üstelik kendileri başkası tarafından yaratılırlar. Başkalarına gelen zararı savamazlar. Kendileri için fayda celp edemezler, ne öldürmeye, ne diriltmeye güçleri yetmez." (Kur'an-ı Kerim, Furkan-3)

    Jerry Siegel ve Joe Shuster adlı iki Amerikalı 1930'lu yıllarda yeni doğan bilim kurgu merakının tesiriyle mavi tayt üzerine kırmızı mayomsu bir giysi ve pelerin giyen Superman'ın hikayesini uydurdular.

    Siegel'in yazıp Shuster'in ise resimlediği Superman kitabı o dönemin Amerika'sında oldukça beğenilerek çok tutuldu. Kitap, Süperman'e (üstün insan) bir nevi yarı tanrılık (!) atfediyor, herşeyi gören, bilen, işiten, herşeye gücü yeten bir varlık gibi zihinlere gizli telkinde bulunuyordu.

    Sâfi zihinlerdeki uluhiyet inancının kirlenmesine sebep olan kitap kahramanı, bununla da kalmayıp daha sonra çevrilen batılı filmlerdeki normal insan ama tanrı (!) evsaflı varlıklara da ilham kaynağı oldu.

    Ama gelin görün ki, Süperman'ın herşeye yeten güç ve kudreti (!) yazarına pek faydası dokunmadı ve Jery Siegel 81 yaşında perişan ve sefil bir ihtiyar olarak hayata gözlerini yumdu.

    İlahi hikmete bakın ki, 1940'larda bir televizyon dizisinde Superman'i oynayan aktör Kirk Aly'nin akıbeti de pek iyi olmadı; o da Alzheimer hastalığına yakalandı.

    Süperman filmineöyle veya böyle bulaşan herkesin başına birşeyler geliyordu; Süperman'ın sevgilisi rolünü oynayan Margot Kidder de geçirdiği araba kazası neticesi tekerlekli sandalyeye mahküm oldu.

    Süperman serisinin son meşhur aktörü Christopher Reeves'in akıbeti ise diğerlerinden pek farklı değildi; o da, şimdi yalnız ve tekerlekli sandalyeye bağlı bir kötürüm. Aynı zamanda ödeme zorluğu çektiği hastane faturaları ile başa çıkmaya çalışıyor.

    Evet, hadiselerin ibret dili, insanın yaratılmış bir varlık olduğunu, acziyetini unutarak Kudret-i Sonsuz'un kudretine ortak olmaya kalkmanın ne denli tehlikeli olduğunu apaçık ortaya koyuyor. 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
De ki: Cebrail'e kim düşman ise şunu iyi bilsin ki Allah'ın izniyle kur'an'ı senin kalbine bir hidayet rehberi, önce gelen kitapları doğrulayıcı ve müminler için de müjdeci olarak o indirmiştir.


( BAKARA - 97)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Her insan hata eder. Hata işleyenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir.

Tirmizî, Kıyâme, 49; İbn Mâce, Zühd, 30.


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com