Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
Ehliyetsiz Birine Verilen “Ehliyet”
Ehliyetsiz Birine Verilen “Ehliyet”
26/08/2007

    "Kendi kendine ettiğin adem, bir yere gelse edemez alem" Adni (Sultan II. Bayezid)

    Bir insanın hak etmediği, liyakat kesbetmediği bir şeyi haksız olarak ona vermek, o işe alâkalı olarak doğacak neticelerden, olumsuzluklardan pay sahibi olmak demektir.

    Bir oto sürücü kursu sahibi, liyakat sahibi olmadığı halde bir ahbabına “kıyak” tarafından bir ehiyet verir.Hem de adamın hiç kursa gelmesine, imtihana girmesine gerek görmeden...

    Hatta torpil o derecedir ki, ehliyet, adamın gelip almasına bile gerek kalmadan posta ile evine ulaşırılır.

    Acemi sürücü bu özel ilgiden son derce memnun olmuştur. Çünkü kendine göre bir sürü masraftan, formaliteden, zaman kaybından, çalışmaktan kurtulacak emeksiz bir şekilde ehliyet sahibi olmuştur. İnsanın her yerde hatırlı ostları olması başka şeydir hani.

    Eh, az çok araba kullanmasını dabilmektir. Ve bu kadar jeste karşılık adama gidip teşekkür etmek lazımdır.

    Bizim yeni ehliyetli! Acemi şöförümüz arkadaşına teşekkür etmek için keyifle arabasının koltuğuna kurulup yola koyulur. Fakat insanın cebinde ehliyeti olması ayrı şeydir, araba kullanmasını bilmek ayrı şey...

    Her trafik kazasında olduğu gibi yolda ne olduysa “bir anda” oluverir ve adam, yol üzerinde karşıdan karşıya geçmekte olan bir çocuğa çarpar. Ve çocukcağız oracıkta can verir. Tam ibretlik bir hadisedir.

    Ama asıl bundan sonrası düşünenler için, akıl sahipleri için daha da ibretliktir. Kazada ölen zavallı çocuk kimdirdersiniz? Dostuna haksız yere ehliyet veren sürücü kursunun sahibinin oğlu...! 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
De ki: Cebrail'e kim düşman ise şunu iyi bilsin ki Allah'ın izniyle kur'an'ı senin kalbine bir hidayet rehberi, önce gelen kitapları doğrulayıcı ve müminler için de müjdeci olarak o indirmiştir.


( BAKARA - 97)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
İşçiye ücretini, (alnının) teri kurumadan veriniz.

İbn Mâce, Ruhûn, 4.


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com