Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
AF
AF
19/12/2007

Kadir Gecesi…

            İçinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha değerli bir gece…

            Gönlünde imandan yana nasibi olan herkes bu gecede azıcık da olsa duaya duracak. O gece, melekler ve Ruh her bir iş için indiği, tan yeri ağarıncaya kadar selam(esenlik) olduğu için, isteyecek de isteyecek. Her şey istenebilir, her şeyi vermeye kudreti olan Allah’tan. Ama herkesin en çok istediği, isteyeceği şey “af” olacak.

            Rivayet ediliyor ki, Hz.Peygamber(SAS) bu gecede şöyle dua edermiş:

            “Allahım! Sen affedicisin. Affetmeyi seversin. Beni de affet.”

            Evet, Allah affedicidir. Rahmeti, merhameti herkesi, her şeyi kuşatmıştır. Ölüm anı gelinceye kadar tevbe kapısı açıktır. O kapıya iltica edenler eli boş dönmezler.

            Mevlana, Allah’ın bu iş için görevlendirdiği münadisiymiş gibi 800 yıl öncesinden müjdeyi veriyor:

“Gene gel, gene

Ne olursan ol,

İster kafir ol, ister ateşe tap, ister puta,

İster yüz kere tövbe etmiş ol,

İster yüz kere bozmuş ol tövbeni.

Umutsuzluk kapısı değil bu kapı;

Nasılsan öyle gel.”

            İnsan masum değil. Günahsız kul (peygamberler hariç) yok. Günah, sinede çok ağır bir yük. Tevbe ve af, bu yükü alıyor üzerimizden. Hafifletiyor, arındırıyor, rahatlatıyor insanı. Ama daha önemlisi uhrevi boyutu. Allah’ın gazabından, rahmetine sığınmanın umut kapısı.

O yüzden en büyük günahları işleyenler bile O’na yönelebilir ve O’ndan affını isteyebilir. Katili, hırsızı, zanisi, kumarbazı şusu busu, herkes.

Gözyaşları sel olacak bu gece. Herkes kendi günahına ağlayacak. Bazı engin gönüllüler insanlığın ve Müslümanların haline de ağlayacak.

Birkaç gündür düşünüyorum. İnsan, Allah’ın yeryüzündeki halifesi. Allah ona kendi ruhundan üflemiş. İlahi sıfatların bir kısmı, yine O’nun uygun bulduğu kadarıyla insana da bahşedilmiş. Sevgi, şefkat, merhamet gibi.

Bu ilahi sıfatlardan biri de af.

İnsan da affedebilir. Kendisine karşı yanlış yapanı, hatalı davrananı, suç işleyeni; kendisini üzeni, kıranı, kızdıranı, vuranı, vurduranı…

Acaba diyorum, Allah’tan yana yakıla af isteyenlerin ne kadarı affedici? Allah’tan, en büyük suçlarını bile affetmesini isterken/beklerken, kendisi diğer insanları ne kadar affedebiliyor?

Kendimizden başlayarak etrafımıza şöyle bir bakalım. İnsanlar birbirlerine karşı ne kadar acımasız. Nasıl da kolayca kırabiliyorlar birbirlerini. En yakın akrabalar arasında bile birbirine küsenler ne kadar fazla.

Bırakın aralarına kan girmiş olanları. Bırakın birbirine yabancı olanları. Karı-koca arasında, anne/baba-evlat arasında, kardeşler arasında, akrabalar arasında, arkadaşlar arasında ne kadar çok kırgınlık, küskünlük, hatta düşmanlık var. İki metre karelik tarla için, üç kuruşluk miras için birbirine düşman olan kardeşler... Birbirlerine kız alıp verdikten sonra kavga edip küsen akrabalar… Çocuk yüzünden kanlı bıçaklı olan komşular… İş ortaklığı yaptıktan sonra darılıp alakayı kesen arkadaşlar… Eşi ve çocuklarını terk edip huzurevine gidenler… Bu memlekette durulmaz artık deyip başka şehre göçenler… Benim öyle evladım/kardeşim/akrabam/arkadaşım yok, ölürsem tabutumun altına girmesin diye haber gönderen anneler, babalar, kardeşler, akrabalar, arkadaşlar… Daha neler neler… Birbirlerine küsen, aralarındaki her türlü bağı kesen, sürekli beddua eden, düşmanlık besleyen niceleri…

Bunlar da Kadir Gecesi hürmetine Allah’tan af isteyecekler/istiyorlar. Allah, onların en büyük günahlarını ebediyen affetsin; ama onlar en olmaz gerekçelerle küstükleri kimseleri affetmeye yanaşmasınlar. Ne yaman çelişki!

Oysa af, ne büyük bir nimettir. Kendimizi akışına fazlaca kaptırdığımız için kirlendiğimiz, yaralandığımız, sosyal dokumuzun aşırı zedelendiği şu zamanda birbirimizi affetmeye, aramızdaki kırgınlıklara, küskünlüklere, düşmanlıklara son verip kucaklaşmaya ne kadar çok ihtiyacımız var. Kin, intikam duyguları ile kirlenmiş, kararmış gönüllerimizi, aftan başka ne ile temizleyebiliriz?

Affetmesini bilmeyenler affedilmeyi ne kadar hak ediyor?

Kadir Gecesi bütün insanlığa hayırlar getirsin, diliyorum. Allah samimi tevbeleri kabul etsin, sahiplerini affetsin, diliyorum. Ve gene, Allah bu gecenin hürmetine, gönüllerimize birbirimizi affetme bilinci versin, diliyorum.

Mehmet SARMIŞ

mehmetsarmis@gmail.com

 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
Kim yaptığı haksızlıktan sonra tevbe eder, halini düzeltirse, şüphesiz Allah, onun tevbesini kabul eder. Çünkü Allah bağışlayan, merhamet edendir.

( Mâide - 39)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir.

Tirmizî, İlm, 14.


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com